На 29 октомври в габровската зала „Възраждане“ с вход свободен ще бъде представен документалният филм „От другата страна“ с автор журналистът Мартин Георгиев.
Анимацията "Трансформърс: Първият" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Разказът за произхода и историята на Орион Пакс и Д-16 е проследен от 11 471 зрители и има 159 407 лева приходи за десетте дни у нас.
На второ място е българският "Русалки", в който са включени много от популярните в момента инфлуенсъри и влогъри. Започналата като сериал в ТикТок поредица, излязла в пълнометражен филм, е гледана от 62 400 зрители и има 508 977 лева за трите седмици по екраните.
Първата премиера от миналият петък - "Тя слуша", е на трета позиция в топ 10. Случващото се между членовете на семейството и дигиталния им асистент са видели 3 037 зрители и има 38 790 лева приходи.
На четвърто място е анимацията "10 живота", която е вече месец сред най-гледаните филми у нас. Как котаракът Бекет пропилява деветте си живота и се налага чр
С шест нови заглавия през настоящата година и две предстоящи премиери ямболският Драматичен театър „Невена Коканова” чества 75 години от обявяването си за професионален културен институт.
Юбилейната дата отбелязваме днес, 8 октомври, а на 11 октомври, петък, очакваме нашите зрители за премиерата на „Читалнята”, обяви директорът Дияна Стоянова.
В празничната за театъра седмица трупата представя поетичния спектакъл по текстове на ямболски творци. Това е второ подобно представление след „Отключено време” със стихове на ямболски поетеси.
Форматът отразява търсенията за нови теми, пространства и структура на представленията, посочи Дияна Стоянова. И двата спектакъла са правени не от режисьори, а от актьори в театъра, познаващи добре както текстовете, така и самите автори.
Сцеичното представяне също е решено различно &ndash
Заглавието на най-новата самостоятелна изложба живопис на Здравка Василева Deja Vu, която бе открита в бургаската галерия "Неси", всъщност е заимствано от името на предишна нейна картина от друга изложба. Това обясни тя в интервю по време на откриването.
Заместник-ректорът по художественотворческа дейност и кариерно развитие на Национална художествена академия проф. д-р Здравка Василева обясни, че подобно на значението Deja Vu и изложбата се опитва да покаже образ, който вече е бил видян и ни напомня на преживяване, на гледка от миналото, на спомен, но в същото време дава и ново усещане.
"Така усещам и тази изложба. Неща, които от години работя много целенасочено и упорито надграждам, но които в същото време тук колеги, почитатели и приятели виждат по по нов начин. Това е Здравка, но има и нещо ново в тази Здравка и в тази изложба", казва авторката.
М
Започна 19-ото издание на изложбата-базар „Родопски занаятчии“ в Народно читалище „Орфееви гори – 1870“. Свои творби представят 13 майстори занаятчии от цялата Смолянска област.
Изложбата-базар е традиционна и се прави два пъти годишно – през май и през октомври.
Всички творби са изработени ръчно и са уникални. Тази година имаме много гоблени, терлици, всякакъв вид украси. Сред творбите има плъст-картини и акварел, много магнити, бижута, гипсови форми и ароматизирани свещи.
За първи път от много години има бродерии, каза председателят на читалището Цветанка Илиева.
Всички майстори много обичат да се събират на тези срещи, за да видят кой докъде е стигнал със своето изкуството, обменят си информация за материали.
Всички участници в изложението получиха грамоти.
Изложбата-базар ще бъде експонирана
Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.
Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.
„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И
„Лентата е на продуцентска къща „Телеман“ и „Пламар Студио“.
Документалният филм „От другата страна“ е един различен разказ за войната в Украйна, сниман в Русия, Донецк и новозавладените територии. Действието във филма се развива през месец април 2023 г.“, посочи Мартин Георгиев.
„Журналистът Мартин Георгиев е допуснат от другата страна на фронта в Украйна. Той вече беше ходил в Одеса, Николаев и Киев, в началото на войната, когато всички украинци бягаха в обратна посока. И още тогава поиска да види и другата страна – Русия, Донецк, а защо не и Мариупол. Тъй като Мартин е журналист от страна, член на НАТО - обявена от руския президент Путин за „вражеска държава“ - допускането му там изглеждаше невъзможно. Но точно една година след началото на конфликта, той получи виза и акредитация, след което прекара две седмици от "другата" страна. Така, вероятно той стана единственият журналист, който е бил и в Украйна, и в Русия, докато между тях се води война. И има две военни акредитации. Нещо повече – Мартин Георгиев със сигурност е последният чужденец, посетил централата на частната военна компания „Вагнер“ преди метежа на Пригожин и последвалата му смърт“, посочват от продуцентската къща.
От продуцентска къща „Телеман“ посочват, че филмът има три първи награди, едно почетно споменаване, три полуфинала, една селекция и един финал, повечето от които са зад Океана. Лентата е първият пълнометражен документален филм и за автора, и за режисьора.
Президентът на САЩ Джо Байдън отличи американски личности в сферата на културата и хуманитарните науки, като сред тях са Стивън Спилбърг, Спайк Лий, Куин Латифа, Миси Елиът, предаде Асошиейтед прес.
На церемония в Белия дом той връчи медали на 39 изявени личности.
Сред получилите Национален медал за изкуствата са кинодейците Стивън Спилбърг, Спайк Лий и Кен Бърнс, както и певиците Миси Елиът и Куин Латифа. Общо 20 души взеха това отличие. Байдън връчи и 19 Национални медала за хуманитарни науки, като сред отличените са драматургът Арън Соркин и историкът Джон Мийчам.
Три от медалите бяха връчени посмъртно: покойната певица Селена Кинтанила и художничката Рут Асава са носители на медали в областта на изкуствата, а покойният готвач и автор на книги Антъни Бурдейн е сред носителите на Медал за хуманитарни науки.
"Преди всичко вие сте май
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.
„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.
По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).
Адаптация по роман на Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) – на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.
По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове.
През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен днес бе открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович.
Нашата библиотека сериозно се занимава с изследване на периода на Възраждането в Сливен, каза в интервю директорът на културната институция Росица Петрова, чиято е и идеята за изложбата. Сливен е дал на България толкова бележити възрожденци, просветители, книжовници, лекари, борци за независимост, революционери, борци за църковна независимост, много интелигентни хора, допринесли много за България.
Поради отдалечеността във вре
Изложбата „Няма само един път“, представяща фрагмент от колекция „Илиян Дончев“, може да бъде разгледана в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък. Това е втората експозиция от платформата на културния институт „Търсачите“, в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции. В настоящата изложба, която ще остане в галерията до 13 ноември, са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Програмата „Търсачите“ се опитва да изгради мостове между света на изкуството и държавните институции с онези хора, без които светът на изкуството е немислим, а именно колекционерите, каза по време на откриването директорът на галерията и уредник на изложбата д-р Пламен Петров. Той посочи, че колекционирането на изкуство е особен вид заним